Brass Monkey Day 3 – Races 5 & 6

Sunday 19 February 2017

What a contrast to previous Brass Monkey races.  The sun shone (on & off), the wind was light and from the southwest/west and it was about 5 degrees warmer.

Two race courses – main fleet and youth – were laid out.  The first start was a bit messy as the line bias meant some tried to pretend that Rule 18 applied when it does not.  The lead boats had a good battle all round the course with only 2 seconds between James and Phil in their lasers.  Even within the Laser 2000 fleet there was close racing with less than a minute between some of them.   The tide proved a bit of a challenge with some of the boats being sent up river and having to claw their way back down river to the leeward mark on the Essex shore.

Race two proved to be a more organised start for the racers. A bit of encouragement got them on the line.  The lighter winds as the race continued meant that some of the fleet struggled, not helped by the arrival of the dredger Sandpiper.

Thank you to the race officer and assistant, who enjoyed the peace and quiet to brew tea for the safety crew and offer biscuits and encouragement.  Thanks to the safety crews for keeping an eye on the fleet and generally being about.

Photographs are on the Club Facebook page.

NEXT RACE: Sunday 26 February. Race Start 11am, Briefing 10am.

Race 5 – main fleet

Corrected time
Boat Crew Handicap Hrs Mins Secs Position
Laser – full James Vick 1095 0 33 59 1
Laser – full Phil Richardson 1095 0 34 01 2
Supernova Greg Burnage 1075 0 34 53 3
Laser Pico Vas 1330 0 36 55 4
Laser 2000 Alan & Jan Thomas 1101 0 36 56 5
Laser 2000 Gabriel Walsh & Amy 1101 0 38 13 6
Laser 2000 Steve Mitchell & Ed Sumner 1101 0 38 44 7
Laser 2000 Jack Arbuckle & Fran 1101 0 40 04 8
Laser 2000 Rosie Arrowsmith & Thabit 1101 0 40 54 9
Laser 2000 Sankofa & Rahim 1101 0 46 21 10

Race 5 – youth fleet

Corrected time
Boat Crew Handicap Hrs Mins Secs Position
RS Tera Harry Mitchell 1457 0 28 30 1
RS Feva Reece Clark & George Lewington 1235 0 29 43 2
RS Feva Tobias & crew 1235 0 35 00 3

Race 6 – main fleet

Corrected time
Boat Crew Handicap Hrs Mins Secs Position
Laser – full James Vick 1095 0 34 54 1
Supernova Greg Burnage 1075 0 36 19 2
Laser – full Phil Richardson 1095 0 36 35 3
Laser 2000 Gabriel Walsh & Amy 1101 0 39 40 4
Laser 2000 Steve Mitchell & Ed Sumner 1101 0 40 50 5
Laser 2000 Alan & Jan Thomas 1101 0 42 34 6
Laser 2000 Sankofa & Rahim 1101 0 47 54 7
Laser 2000 Rosie Arrowsmith & Thabit 1101 0 49 07 8
Laser 2000 Jack Arbuckle & Fran 1101 0 49 16 9
Laser Pico Vas 1330 0 DNF - 10

Race 6 – youth fleet

Corrected time
Boat Crew Handicap Hrs Mins Secs Position
RS Feva Reece Clark & George Lewington 1235 0 29 54 1
RS Tera Harry Mitchell 1457 0 32 01 2
RS Feva Tobias & crew 1235 0 32 07 3
   
© Erith Yacht Club